Procvičování matematiky online | Jak začít?
Algebra

Lineární rovnice

Slovní úlohy - základní

V obchodě si Julča koupila čokoládu, lízátko a perník. Dohromady zaplatila 40 Kč. Čokoláda byla dvakrát dažší, než perník a lízátko stálo o 4 Kč méně, než perník. Kolik stál perník?

Chyba - zkus zadat jiný výsledek a klikni na opravit.
Postup řešení:
Dohromady ..... 40 Kč
Perník ..... x Kč
Čokoláda ..... 2x
Lízátko ..... x - 4
--------------------
x + 2x + x - 4 = 40
4x - 4 = 40
4x = 40 + 4
4x = 44
x = 11

Perník stál 11 Kč.
11
Postup řešení:
Dohromady ..... 40 Kč
Perník ..... x Kč
Čokoláda ..... 2x
Lízátko ..... x - 4
--------------------
x + 2x + x - 4 = 40
4x - 4 = 40
4x = 40 + 4
4x = 44
x = 11

Perník stál 11 Kč.

14431

příkladů

23725

žáků

1702

tříd

1364

učitelů