Procvičování matematiky online | Jak začít?
Úvod » Nápověda pro učitele

Nápověda pro učitele

 

Přehled nápovědy

 - Založení třídy a přidání žáků (+ změna hesla žáka)

 - Systém počítání příkladů a získávání zkušeností

 - Zadávání práce v hodině a domácího úkolu

 - Vytvoření testu (+ tisk testu)

 - Nástěnka

 - Přehled třídy

- Nastavení třídy

 - Statistiky

 - Žebříčky

 - Vytvořit třídu

 - Výchozí třída

- Nastavení účtu 

 - Licence

 

Založení třídy a přidání žáků

Prvním krokem po registraci učitelského účtu bude vytvoření vaší virtuální třídy. Hned při prvním přihlášení k učitelskému účtu vás program vyzve k založení třídy. Pro založení stačí vyplnit jméno třídy (typicky 7. B, 8. A, aj.) a ročník.

Druhým krokem bude vstup žáků do vytvořené třídy. Žáci mohou do třídy vstoupit dvěma způsoby.

1) Každý žák si samostatně založí účet. Po prvním přihlášení jej program vyzve ke vstupu do třídy pomocí zadnání unikátního kódu, který má k dispozici učitel. Naleznete jej v levém menu  a to hned na začátku stránky vedle názvu třídy a ročníku. Po zadání tohoto kódu se žák přidá do vaší třídy a můžete začít společně pracovat.

2) Pokud budete chtít celý proces registrace a přihlášení žáků urychlit, můžete žákovské účty hromadně vytvořit. V levém menu v naleznete zelené tlačítko . Naráz můžete vytvořit 1 - 30 účtů žáka.  Stačí každému žákovi vyplnit přihlašovací jméno (např.: TGM-Jirka, TGM-Hanka,...) a nepovinně pak jeho jméno a příjmení. Pokud zadané přihlašovací jméno již existuje, zobrazí se červený vykřičník a účty nelze vytvořit do chvíle, než jméno změníte. Jakmile budete mít vyplněná přihlašovací jména všech žáků, klikněte na tlačítko , které se nachází dole pod seznamem žáků. Tito žáci se automaticky stanou žáky třídy, ve které se aktuálně nacházíte. Žáci se ke svému účtu přihlásí pomocí přihlašovacího jména a hesla. Heslo je s přihlašovacím jménem totožné a žáci jej mohou kdykoliv změnit.

Náhled z pohledu žáka

Pro lepší efektivnost práce doporučujeme vyzkoušet funkci . Prostřednictvím této funkce se přepnete do žákovského rozhraní a uvidíte vše tak, jak to vidí vaši žáci. Vyzkoušet můžete také veškeré úkoly, které jste žákům zadali. Kdykoliv můžete přepnout zpět na učitelský účet.

Změna hesla žáka

V přehledu třídy mimo jiné vidíte seznam všech svých žáků s informacemi o jejich aktivitě. Zároveň u každého žáka můžete kliknout na jednotlivé ikonky , kde zobrazíte "přehled počítání žáka", "statistiky žáka", "Změna údajů žáka" a možnost odebrat žáka ze třídy.

Heslo změníte kliknutím na ikonku a vyplněním nového hesla v pravé tabulce. Uložením bude nové heslo aktivní.

"zpět na přehled nápovědy"

Systém počítání příkladů a získávání zkušeností

Program Matematik se individuálně přizpůsobuje každému žákovi, který tak může počítat vlastním tempem. Žák zahájí počítání cvičení nejlehčími příklady základní úrovně. Za správně spočítaný příklad se posune na ukazateli dokončení úrovně dále, za špatně spočítaný příklad se naopak posune dozadu. Zároveň se také program vrací k chybným příkladům a časem je žákovi opět nabídne k počítání. Počet příkladů nutných k dokončení úrovně se liší dle obtížnosti, ale pohybuje se mezi čtyřmi až šesti správně zodpovězenými příklady. Za každý špatně zodpovězený je ale nutné spočítat další příklad navíc. Celé cvičení je dokončené v okamžiku, kdy žák dokončí cvičení na pokročilou úroveň. Zároveň má ale možnost dobrovolně pokračovat dále na úroveň excelentní, zdokonalit se v daném učivu a získat zkušenosti navíc.

Za každé dokončené cvičení získá žák určitý počet zkušeností, díky kterým postupně zvyšuje svou úroveň a posouvá se v žebříčku. Zároveň také za každou dosaženou úroveň získá daný počet bodů, které může vyměnit za nejrůznější bonusy.

"zpět na přehled nápovědy"

Zadávání práce v hodině a domácího úkolu

V rámci své virtuální třídy můžete žákům zadat práci v hodině, nebo domácí úkol. Rozdíl je pouze v označení a slouží pro lepší orientaci žákům i učitelům. Pro vytvoření práce postupujete následujícím způsobem:

1) Kliknete na  / 

2) Po přesměrování na stránku se zadáním vyplňte levé menu

- Práce se žákům zobrazí jako povinná, pokud bucete chtít zadat práci jako nepovinnou, stačí vykliknout políčko

- Nastavte termín, od kterého je práce přístupná. U domácího úkolu navíc nastavte také termín dokončení.

- Práci v hodině i domácí úkol můžete zadat celé třídě (výchozí nastavení), nebo se můžete rozhodnout zadat vše pouze vybraným žákům. V takovém případě překliknete z pole Třídy na pole Žáci a zakliknete ty žáky, pro které je úkol zadaný.

- Práci v hodině i domácí úkol zadáváte primárně pro třídu, ve které jste přihlášeni. Pokud chcete zadat stejný úkol pro více tříd naráz, stačí zakliknout další vybrané třídy v sekci "Zvolte jednu, nebo více tříd".

3) Důležitým krokem je výběr cvičení, které chcete žákům zadat. V modrém menu zvolíte okruh a dále téma učiva. Poté vyberete konkrétní problematiku zakliknutím u vybrané formy. V rámci jednoho úkolu pro žáky můžete vybrat libovolný počet cvičení napříč obory i tématy. Kliknutím na zobrazíte příklady, ze kterých program náhodně vybírá daný počet příkladů (žáci nepočítají všechny zobrazené příklady). V rámci procvičování můžete zadávat různé formy cvičení.

Počítání - Žák vypočítá a napíše výsledek příkladu

Výběr ze tří možností - Žák vybírá odpověď ze tří možností

Pexeso - Z 12 políček žák vybírá ty, které k sobě pasují (zadání a správný výsledek). Postupně tak odkrývá obrázek.

Doplňování - Žák dopíše vhodné číslo v zadání příkladu tak, aby platil výsledek

ANO x NE - Žák volí, zda je řešení správně, či nikoliv

Slovní úloha - Žák vypočítá a napíše výsledek slovní úlohy

Hra na rychlost - Hra je rozdělena na 4 samostatná kola, přičemž v každém kole se zvyšuje náročnost a zkracuje čas. Za správnou odpověď se žák posouvá dopředu, za špatnou dozadu. Cílem každého kola je posunout se o 5 políček dopředu za stanovený čas.

 

4) Jakmile zakliknete všechna cvičení, která jsou součástí práce, klikněte na tlačítko  / , které se nachází úplně dole. Tím vaše zadání zveřejníte žákům na nástěnku a zároveň jej uvidíte také na vaší třídní nátěnce na úvodní stránce.

"zpět na přehled nápovědy"

Vytvoření testu

Mimo práci v hodině a domácího úkolu můžete zadat žákům také test. Hlavním rozdílem je výběr konkrétních příkladů napříč tématy i formami procvičování, nastavení časového limitu, absence okamžitého vyhodnocení (žák vidí své výsledky až v okamžiku, kdy test žákům vrátíte k nahlédnutí) a možnost známkování včetně doprovodného slovního hodnocení. Pro vytvoření testu postupujete následujícím způsobem:

1) Kliknete na 

2) Po přesměrování na stránku se zadáním vyplňte požadované údaje

- Název testu

- Nastavte od kdy do kdy mohou žáci test absolvovat (v tomto termínu jej mohou kdykoliv spustit)

- Práce se žákům zobrazí jako povinná, pokud budete chtít zadat práci jako nepovinnou, stačí překliknout na 

- Zadejte časový limit, který budou mít žáci k dispozici pro dokončení testu (v základním nastavení je 60 minut)

- Test můžete zadat celé třídě (výchozí nastavení), nebo se můžete rozhodnout zadat vše pouze vybraným žákům. V takovém případě překliknete z pole Třídy na pole Žáci a zakliknete ty žáky, pro které je úkol zadaný.

- Test zadáváte primárně pro třídu, ve které jste přihlášeni. Pokud chcete zadat stejný úkol pro více tříd naráz, stačí zakliknout další vybrané třídy v sekci "Zvolte jednu, nebo více tříd".

- V případě, že chcete zadat test pouze některým žákům, můžete překliknout na "Žáci" a zakliknout dané žáky v seznamu

3) Následuje výběr konkrétních příkladů, které chcete žákům zadat. Výběr provedete tak, že kliknete na vybraný okruh a téma a dále na tlačítko  u zvolené formy počítání. Kliknutím na tlačítko "Přidat" vložíte příklad do zadání testu. Jakmile máte vybrané příklady přidány, můžete tabulku zavřít a vybrat příklady i z jiného cvičení, nebo sestavení testu dokončit kliknutím na tlačítko "Vytvořit test" (viz bod 5).

4) Jakmile máte výběr proveden, můžete před zadáním vše zkontrolovat v  (v levém menu dole) a i zde provést poslední úpravy.

5) Test žákům zadáte kliknutím na tlačítko 

TISK TESTU

Test nemusíte zadávat pouze on-line, ale lze jej také vytisknout (a případně využít i jako pracovní list). Test zadáváte klasickým způsobem (neřešíte časový limit), pouze na závěr kliknete na . Tím test uložíte v režimu "pouze pro tisk" (žáci jej nevidí) a zobrazí se Vám náhled tisku. Nahoře na stránce poté můžete test upravit, nebo vytisknout, případně se vrátit na nástěnku a nechat tisk na později.

"zpět na přehled nápovědy"

Nástěnka

Nástěnka je výchozí stránkou s přehledem zadaných úloh. Na nástěnku se můžete kdykoliv překliknout pomocí odkazu v levém menu, nebo logem v levém horním rohu.

Hromadná zpráva žákům

Pomocí tlačítka v levé horní části   můžete napsat hromadnou zprávu žákům dané třídy, kteří ji uvidí na své nástěnce.

Přehled prací v hodině a domácích úkolů

U každé zadané úlohy vidíte typ úlohy, název, termín dokončení a poměr splnění / nesplnění a statust povinné/dobrovolné. Zároveň u každé úlohy máte možnost kliknout na tři pole.

DETAIL - Zde vidíte přehled žáků a míru splnění jednotlivých cvičení. Vysvětlení jednotlivých ikonek najdete pod seznamem žáků

UPRAVIT - Každý úkol můžete kdykoliv upravit (přidat, či odebrat cvičení, změnit termín dokončení, aj.)

STATISTIKY - jedná se o velmi přínosnou funkci, na základě které můžete lépe zacílit a naplánovat procvičování učiva. V rámci statistik můžete vyhodnotit

- Průměrný čas dokončení - jedná se o průměrný čas, za který žáci dokončí cvičení na pokročilou úroveň

- Problémové příklady třídy - jedná se o seznam příkladů, kde žáci udělali chybu. Kliknutím na název jednotlivého sloupce se příklady seřadí dle parametru sloupce. Zároveň je možné kliknout na "%", nebo "poměr chyb" u vybraného příkladu a zobrazit konkrétní chybné odpovědi. V tzv. "filtru" nad seznamem příkladů můžete zatrhnutím vybrat požadované úrovně náročnosti příkladů, které se rozbrazí.

- Problémové příklady jednotlivých žáků - Poslední tabulka se oproti předchozí nezaobírá celou třídou, ale konkrétními žáky. Kliknutím na vybraného jednotlivce můžete zobrazit jeho problémové příklady.

Přehled "Plnění úkolů"

Ve spodní části nástěnky vidíte celkový přehled plnění úkolů. V řádku u každého žáka je vyobrazen piktogram (vysvětlivka pod přehledem) dle míry splnění dané práce.

"zpět na přehled nápovědy"

Přehled třídy

Další položkou v levém menu je přehled třídy se seznamem všech žáků ve třídě. Kliknutím na můžete nové žáky hromadně registrovat (viz bod nápovědy "Založení třídy a přidání žáků").

U každého žáka můžete kliknout na jednotlivé ikonky , kde zobrazíte "přehled počítání žáka", "statistiky žáka", "Změna údajů žáka" a možnost "odebrat žáka ze třídy".

Kliknutím na ikonku "Změna údajů žáka" se zobrazí jeho konkrétní údaje s možností jejich úprav a především pak s možností změnit jeho přihlašovací heslo.

"zpět na přehled nápovědy"

Nastavení třídy

V této sekci můžete změnit název třídy a ročník. Zároveň zde naleznete kód třídy, který slouží pro přístup žáků do třídy (tento kód žák zadá ve svém účtu a tím vstoupí do vaší třídy).

Zástupce ve třídě a převedení třídy

V případě, že vlastníte multilicenci, můžete využít funkci zástupce a převedení třídy. V pravé části naleznete seznam všech učitelů, využívající stejnou multilicenci. Kohokoliv z těchto učitelů můžete nastavit jako zástupce ve vaší vybrané třídě. Stačí zakliknout čtvereček před jménem a kliknout na . Tento zástupce bude moct v rámci svého účtu vstoupit do Vaší třídy a plnohodnotně se třídou pracovat.

V rámci multilicence můžete také převádět třídy. K této třídě poté již nebudete mít přístup a všechna práva ke třídě přejdou na Vašeho kolegu. Pro převedení stačí kliknout na , vybrat daného kolegu a potvrdit kliknutím na "Převést".

"zpět na přehled nápovědy"

Statistiky

Kromě statistik u jednotlivých domácích úkolů a prací v hodině můžete v levém menu nalézt i statistiky komplexní. Hned v prvním řádku můžete nastavit, zda chcete zobrazit "Souhrnné statistiky třídy", nebo "Statistiky jednotlivých žáků". Dále pak zakliknete, jaké obtížnosti příkladů se mají zobrazit a kolik dní zpětně budou statistiky zobrazeny. V dalším řádku pak volíte mezi "Denní statistiky", "Statistiky cvičení", "Graf zkušeností" a "Graf úspěšnosti".

Souhrnné statistiky třídy

DENNÍ STATISTIKY

V úvodní tabulce vidíte přehled, s jakou úspěšností a kolik příkladů v daný den žáci celé třídy spočítali. Číslo v zeleně podbarveném poli značí počet úspěšně spočítaných příkladů a číslo v červeně podbarveném poli značí počet chybně spočítaných příkladů.

Pokud žáci udělali v počítání chyby, je možné je zobrazit kliknutím na procenta, nebo ukazatel úspěšnosti počítání.

STATISTIKY CVIČENÍ

Po kliknutí na "Statistiky cvičení" (řádek nad nadpisem) se zobrazí tabulka, která ukazuje všechna cvičení, která v daný den žáci počítali. Zároveň je zde zobrazena míra úspěšnosti počítání. Pokud žáci udělali v počítání chyby, je možné je zobrazit kliknutím na procenta, nebo ukazatel úspěšnosti počítání.

GRAF ZKUŠENOSTÍ

Tento graf má za cíl porovnat míru počítání jednotlivých dní. Za každé dokončené cvičení žáci získají daný počet zkušeností, který se může lišit dle formy cvičení a dosažené úrovně. Celkový počet získaných zkušeností za den pak eviduje graf.

GRAF ÚSPĚŠNOSTI

Tento graf ukazuje, jak se vyvíjela průměrná úspěšnost počítání celé třídy. Stejně jako u všech předchozích statistik je možné změnit počet dní, které graf zobrazí a obtížnost příkladů, které do statistik program zahrne.

Statistiky jednotlivých žáků

Kliknutím na  v úvodní tabulce můžete zobrazit statistiky pouze vybraných žáků. Zakliknete dané žáky a potvrdíte tlačítkem "Zobrazit". 

Stejně jako u statistik třídy můžete překlikávat v jednotlivých statistikách, přičemž vždy vydíte jednotlivě vybrané žáky.

"zpět na přehled nápovědy"

Žebříčky

Žebříček

Žebříček je jednou z motivací pro žáky. Mohou se zde porovnávat v počtu získaných zkušeností za týden, měsíc, nebo celkově. Zároveň je možné vidět žebříček pouze vaší třídy, nebo žebříček žáků všech škol.

Síň slávy

Jako výchozí je nastaveno zobrazení žebříčku. Hned nahoře je ale možné přepnout na "Síň slávy". Zde vidíte nejlepší tři žáky ze všech škol v počtu získaných zkušeností za týden a měsíc. Dále zde můžete vidět nejlepších 10 žáků, kteří získali nejvyšší počet zkušeností za týden, nebo měsíc a to kdykoliv od spuštění programu.

"zpět na přehled nápovědy"

Vytvořit třídu

Pro vytvoření další třídy je nutné kliknout na políčko na levé straně pod názvem třídy . Zadáte jméno třídy (typicky 7. A, 8. B, aj.) a ročník. Následně vše potvrdíte tlačítkem ULOŽIT. Na hlavní stránce, v levém horním rohu pak vidíte svou aktuální třídu. Přepnout do jiné třídy se můžete jednoduše kliknutím na políčko a výběrem požadované třídy. Zadávání domácích úkolů, práce v hodině, testů a veškeré přehledy jsou pak primárně vztaženy k aktuálně vybrané třídě.

"zpět na přehled nápovědy"

Výchozí třída

V případě, že s některou třídou pracujete častěji, může se vám hodit funkce výchozí třídy. Při nastavení vybrané třídy jako tzv. "výchozí" budete vždy po přihlášení do programu matematik automaticky v této třídě.

"zpět na přehled nápovědy"

Nastavení účtu

V nastavení účtu je možné upravit své údaje a změnit heslo. Pro změnu hesla nejprve překlikněte z upravit údaje na změnit heslo.

"zpět na přehled nápovědy"

Licence

Každý učitel má po založení účtu 2 měsíce plně funkční program zdarma. Po uplynutí této lhůty již není dostupná velká většina funkcí včetně kompletního zadávání prací v hodině, domácích úkolů a testů. Pro plnohodnotně fungující program je nutné zakoupit licenci. Ta se v základu rozděluje na osobní licenci a multilicenci.

OSOBNÍ LICENCE

Vhodná pro učitele, který je ve své škole jediným uživatelem aplikace Matematik. Licence bude vztažená přímo na jeho účet. Učitel může nastavit libovolný počet tříd, ve kterých bude s programem pracovat. Počet tříd lze posléze navýšit, případně některé třídy zeaktivnit a nahradit je novými do celkového objednaného limitu.

Po objednání licence (viz níže - "Objednávka licence"), můžete danou licenci dále spravovat v menu "Licence"

V úvodním rámečku je zobrazen termín platnosti licence a počet tříd, pro které je licence zakoupena (v případě zkušební licence je počet neomezený).

Dále je zde přehled tříd, pro které je licence aktivní. Maximální počet aktivních tříd s licencí se odvíjí od počtu tříd, pro který je licence zakoupena. Zároveň je ale možné libovolně a kdykoliv vybrané třídy zneaktivnit a uvolnit místo pro jinou třídu. Zneaktivněná třída není zrušená, lze ji v budoucnu kdykoliv zaktivnit.

V posledním rámečku jsou zobrazena data o držiteli licence, která se zároveň objeví na faktuře za nákup licence.

Objednávka osobní licence

Pro objednávku je nutné kliknout na pole "Objednat" a vyplnit následující údaje:

1) Počet tříd - jedná se o počet tříd, které budete chtít aktivně využívat. V budoucnu je možné doobjednat navýšení počtu tříd.

2) Období - licenci můžete objednat na 1, 2, nebo 3 roky, přičemž objednávka na více let je finančně zvýhodněná.

3) Výsledná cena - nevyplňujete, jedná se o informaci k aktuální ceně dle počtu tříd a délce licence

4) Fakturační údaje - jedná se o údaje, které se objeví na hlavičce faktury za objednávku licence. Některé údaje jsou již předvyplněné dle údajů z vašeho účtu. Údaje lze libovolně měnit a doplnit.

5) Na závěr klikněte na "Kontrola objednávky" a v případě, že vše souhlasí, můžete objednávku odeslat. Tímto krokem je licence objednána a ihned aktivní. Následně obdržíte automatické potvrzení na e-mail a během následujících 48 hodin také fakturu. Licence je v okamžiku dokončení objednávky aktivní a můžete začít plně využívat veškeré funkce.

 

MULTILICENCE

V případě, že ve vaší škole využívá aplikaci Matematik více učitelů, je výhodnější zakoupit školní multilicenci. Objednat ji může kdokoliv z učitelů a následně předat získaný kód ostatním. Multilicence se liší maximálním počtem zapojených učitelů a také limitem v počtu aktivních tříd, které mohou mít všichni učitelé dohromady. Výhodou multilicencí je také možnost využití funkce "zástupce ve třídě" a "předání třídy jinému učiteli". 

Můžete vybírat ze 4 typů multilicencí v závislosti na míře využití. Po objednání multilicence (viz níže - "Objednávka multilicence"), můžete danou licenci dále spravovat v menu "Licence"

V úvodním rámečku je zobrazen typ licence, termín platnosti licence a informace o držiteli.

Dále vidíte informaci o Vašich aktivních / neaktivních třídách a celkové kapacitě využití tříd v rámci celé multilicence.

Předání kódu multilicence ostatním kolegům

Důležitou informací je kód multilicence, který naleznete v "Přehledu využití licence". Pokud chcete přidat dalšího uživatele, sdělte mu Váš kód multilicence. Poté už jen stačí, aby daný uživatel kliknul na tlačítko "Mám kód multilicence" a kód aktivoval.

 

Objednávka multilicence

Pro objednávku je nutné kliknout na pole "Objednat" u vybraného typu multilicence a vyplnit fakturační údaje. Některé údaje jsou již předvyplněné dle údajů z vašeho účtu. Údaje lze libovolně měnit a doplnit.

Na závěr klikněte na "Kontrola objednávky" a v případě, že vše souhlasí, můžete objednávku odeslat. Tímto krokem je multilicence objednána a ihned aktivní. Následně obdržíte automatické potvrzení na e-mail a během následujících 48 hodin také fakturu. Multilicence je v okamžiku dokončení objednávky aktivní a můžete začít plně využívat veškeré funkce. Zároveň již budete mít k dispozici kód multilicence, který můžete předat kolegům.

V případě, že budete chtít v budoucnu multilicenci vylepšit, stačí kliknout na požadovaný typ a program automaticky dopočítá výsledný doplatek - neplatíte plnou cenu, pouze rozdíl. 

"zpět na přehled nápovědy"

 

14760

příkladů

25607

žáků

1825

tříd

1464

učitelů